Wyjatkowa Łazienka

Rodzaje i funkcje poszczególnych baterii łazienkowych

2022-03-16 19:09
Baterie Umywalkowe

Nie da się ukryć, że remonty łazienki zwykle są niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Z tego też względu większość z nas, gdy zamierza takowy przeprowadzić, chce by wszystkie poszczególne elementy nie tylko tworzyły wyjątkową kompozycję, ale także, by odznaczały się one najwyższą jakością. Wówczas skutecznie zabezpieczymy się przed tym, że trzeba będzie regularnie, co jakiś czas wymieniać poszczególne sprzęty w łazience i narażać się na dodatkowe koszty. Wobec tego niezwykle problematyczny zwykle jest wybór baterii łazienkowe. Jest ona tak naprawdę jednym z podstawowych elementów, które w łazience powinny się w ogóle znaleźć. Warto więc być świadomym, jakie są najpopularniejsze rodzaje baterii łazienkowych na rynku i jakie dają one funkcjonalności.

Baterie naścienne oraz baterie stojące

Pierwszą kategorią o jakiej należy wspomnieć w kontekście baterii łazienkowych, to baterie naścienne oraz ich przeciwieństwo czyli baterie stojące. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przede wszystkim poznać jakie są ich cechy charakterystyczne oraz różnice. Wobec tego baterie stojące często nazywane są również bateriami sztorcowymi. Zwykle umieszcza się je po prostu w otworach, które fabrycznie powinny być wykonane w wannie lub w umywalce. Oczywiście nie wszystkie wanny lub umywalki już te otwory mają, wówczas warto pamiętać o tym, że średnica takich otworów zwykle wynosi od 28 do 35 milimetrów. Zwykle wykorzystuje się baterie łazienkowe jedno lub dwuotworowe, jednak w przypadku niezwykle ekskluzywnych modeli możemy mieć do czynienia nawet z bateriami trzy lub czterootworowymi. Wróćmy teraz do modelu baterii naściennych. Jak sama nazwa wskazuje montuje się je na ścianie, najczęściej na tej, która znajduje się bezpośrednio nad wanną lub nad umywalką. Warto jednak podkreślić, że montaż baterii stojących jest znacznie bardziej wymagający. Zwykle należy zaplanować go już w momencie, kiedy przeprowadzane są pracę związane z montażem instalacji wodnych, wówczas będziemy mieć możliwość odpowiedniego dopasowania króćców przyłączeniowych. Zwykle jednak odległość między poszczególnymi wyjściami wynosi około 15 centymetrów. Warto również pamiętać, że wyjście ciepłej wody zawsze powinno znajdować się po stronie lewej- jeśli patrzymy na to z perspektywy osoby, która stoi na przeciwko baterii. Warto także wspomnieć o tym, że zasadniczo przestrzeń między armaturą a samą baterią nie powinna być większa niż 15 maksymalnie do 17 centymetrów. Wówczas będzie proście i wygodniej korzystać z przewodów zarówno wody ciepłej jak i wody zimnej.

Baterie jedno lub dwuuchwytowe

Kolejnym podziałem jest podział ze względu na rodzaj uchwytu. Wówczas możemy wymienić baterie jedno lub dwuuchwytowe. Zwykle te z jednym uchwytem są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, a także bardziej ekonomiczne. Pojedynczy uchwyt pozwala na znacznie sprawniejsze ustawienie odpowiedniej temperatury za pomocą jedynie jednego ruchu. Mankamentem jest jednak głowica baterii, która jest narażona na awarie. Z drugiej zaś strony mamy do dyspozycji baterie dwuuchwytowe. Zwykle są one skonstruowane z kurków do wody ciepłej oraz wody zimnej. Z racji tego są one mniej oszczędne, gdyż uzyskanie odpowiedniej temperatury wody może zająć dłuższą chwilę. Wynika to z faktu różnicy ciśnień w dwóch przewodach. Obecnie baterie wykorzystuje się niezwykle rzadko, jednak na rynku dalej można znaleźć ich ciekawe modele. Baterie jednouchwytowe zwykle stanowią większość i są najczęściej wykorzystywane.

Dodaj komentarz

Dodaj
Ten wpis nie posiada komentarzy. Ale Ty możesz to zmienić ;)
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl